Czyściwa poligraficzne

Czyszczenie maszyn to żmudne zajęcie, które jednak jest konieczne, aby sprzęt firmowy działał sprawnie i pozwalał na bieżącą realizację zadań. Regularna konserwacja zmniejsza awaryjność urządzeń, co pozwala na zachowanie ciągłości produkcji i zmniejsza ryzyko poniesienia strat w związku z jej chwilowym zawieszeniem wynikającym z awarii. W branży poligraficznej bieżąca realizacja zamówień jest wręcz kluczowa. Drukowana prasa, plakaty, ulotki i zaproszenia nie mogą czekać, a zakład poligraficzny musi zarabiać. Czyściwa w branży poligraficznej to niezbędne akcesorium, które pomaga w utrzymaniu maszyn drukarskich.

Czyściwa dla przemysłu poligraficznego

Materiał przeznaczony do czyszczenia maszyn drukarskich, sprzedawany jest w postaci rolek, a odrywanie fragmentów czyściwa pozwala na wykorzystanie wyłącznie takiej ilości, jaka jest niezbędna w danej chwili do wykonania czynności konserwatorskich. Czyściwa dla przemysłu poligraficznego mają formę popularnych ręczników kuchennych, jednak ich struktura jest znacznie delikatniejsza. Korzystanie z wydajnych rolek to kolejna oszczędność dla zakładu drukarskiego.

Czyszczenie plam z tuszów i tonerów

Głowica drukująca to taki element urządzenia bądź maszyny drukarskiej, który odpowiada za przenoszenie kropli tuszu lub atramentu na powierzchnię papieru. Tusze drukarskie charakteryzują się niezwykle wysoką pigmentacją, co sprawia, że bardzo łatwo o zabrudzenia, gdy maszyna wykonuje nieustanną pracę. Głowica drukująca napędzana jest precyzyjnym silnikiem, wprawiającym w ruch pasek zębaty. Ten z kolei w sposób płynny nanosi atrament na powierzchnię papieru. O ile niektóre materiały poligraficzne chłoną tusz stosunkowo łatwo, to inne mogą potrzebować znacznie więcej czasu do całkowitego wyschnięcia. Zabrudzona głowica może rozmazywać tusz, rujnując tym samym efekty pracy. Tonery sypkie, mogą z kolei przedostawać się do innych przestrzeni mechanizmu drukarki. Drobny, miałki pył dostający się do precyzyjnych elementów mechanizmu i układów elektronicznych, może w znaczącym stopniu przyczynić się do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia maszyny lub kosztownej naprawy.

Jak zapobiegać uszkodzeniom przy użyciu czyściwa do maszyn poligraficznych

Aby zapobiec stratom związanym z awarią maszyny, należy często czyścić ją środkami chemicznymi. Usunięcie barwnika ze skóry, mebli czy ceramiki bywa uciążliwe. Wie o tym każdy, kto w szkole podstawowej poplamił dłonie atramentem podczas wymiany naboi do pióra bądź rozlał tusz, uzupełniając pieczątkę biurową. Otóż tusze poligraficzne posiadają jeszcze większą moc pozostawiania trwałych plam i odbarwień, a do ich czyszczenia konieczne jest silnych środków chemicznych. Jednak ich nanoszenie, wymaga użycie delikatnych tkanin, które nie uszkodzą podatnego na zarysowania sprzętu drukarskiego. Czyściwa dla poligrafii wykonane są z włókien wiskozowo-poliestrowych, dzięki czemu zachowują wysoką chłonność, a ich struktura nie uszkadza głowicy i innych części drukarki. Czyściwa poligraficzne cechuje niskopylność, dzięki czemu drobne fragmenty materiału nie przedostaną się do szczelin i mechanizmów urządzeń produkcyjnych. Co więcej, czyściwa poligraficzne odporne są na działanie większości rozcieńczalników używanych w zakładach drukarskich do konserwacji sprzętu.