Włókniny medyczne

Zdecydowanie zbyt mało uwagi przykłada się do produktu jakim są włókniny medyczne. szczególnie biorąc pod uwagę, jak wiele mają zastosowań. Czas to zmienić i przybliżyć nieco ich temat.

Produkty przeznaczone dla branży medycznej, które opuszczają naszą fabrykę, są wykonywane z wiskozy, poliestru, mikrowłókien, bikomponentu lub poliaktydu. Wysokiej jakości surowce łączymy z wysoce wydajną technologią spunlace crosslap, dzięki czemu otrzymujemy włókninę o krzyżowym splocie. Taki sposób splątania sprawia, że włókniny medyczne są wytrzymałe na różnokierunkowe rozciąganie i elastyczne, dzięki czemu stają się odporne na ewentualne rozerwanie lub przetarcie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ często wykorzystuje się je do zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pacjentowi lub lekarzowi. Uszkodzony, nieszczelny materiał stanowiłby otwartą drogę dla niebezpiecznych substancji czy chorobotwórczych bakterii, grzybów i wirusów, które mogłyby uszkodzić ubranie lub stanowić zagrożenie.

Włókniny medyczne Novita

Włókniny medyczne wykonujemy z wiskozy, poliestru, mikrowłókien, bikomponentu oraz z poliaktydu.

Włókniny medyczne Novita

Wszystkie rodzaje włóknin medycznych powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością, jednak cechy poszczególnych typów zależą od wykorzystanego surowca i parametrów produkcyjnych.

Jakie są włókniny medyczne?

Ogólnie rzecz ujmując, włókniny medyczne to materiał, który służy do produkcji artykułów i środków medycznych i higienicznych. Wszystkie rodzaje włóknin medycznych powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością, jednak cechy poszczególnych typów zależą od wykorzystanego surowca i parametrów produkcyjnych. Niektóre materiały będą niezwykle lekkie, inne stanowią skuteczną barierę dla bakterii, a jeszcze inne są odporne na przenikanie cieczy. Co niezwykle ważne – włókniny stanowią nieprzepuszczalną barierę dla wody i podobnych jej substancji, jednocześnie pozwalając na swobodny przepływ powietrza. Tym samym nie powodują nadmiernego pocenia i pozwalają skórze oddychać, dzięki czemu nie zmniejszają poczucia komfortu personelu, pacjentów czy gości.

Właściwości antyalergiczne sprawiają, że włókniny medyczne są bezpieczne dla alergików i osób, których skóra jest bardzo wrażliwa. Dodatkowo do ich produkcji nie są wykorzystywane żadne dodatkowe substancje, przez co włókna, z których zostały wykonane, zachowują swoje pierwotne właściwości. Wykazują także właściwości antystatyczne.

Jak to wygląda w praktyce?

Włókniny powstałe dzięki technologii spulance są materiałem, który doskonale sprawdza się do wytwarzania jednorazowych produktów, a włókniny medyczne to tylko jedno z możliwych zastosowań. Można je spotkać niemal wszędzie, w każdym miejscu związanym z ochroną zdrowia – gabinecie lekarskim, przychodni, szpitalu czy laboratorium.

Wytwarza się z nich środki ochrony osobistej takie jak jednorazowe ubrania sanitarne. Służą również do produkcji wyposażenia szpitalnego takiego jak jednorazowe prześcieradła i podkłady. Oprócz tego z włóknin medycznych wytwarza się produkty do utrzymania czystości lub odkażania powierzchni, czyli ręczniki w rolkach.

Włókniny medyczne Novita

Właściwości antyalergiczne sprawiają, że włókniny medyczne są bezpieczne dla alergików i osób, których skóra jest bardzo wrażliwa.

Podkłady medyczne