Wet wipes

Mokre chusteczki a więc wet wipes z eng. to produkt kojarzony przede wszystkim z rozbrykanymi maluchami i umorusanymi lodami dziećmi. Ten trend nie jest niczym dziwnym. Wystarczy spojrzeć na opakowania nawilżanych chusteczek, a obok napisu wet wipes nietrudno dostrzec roześmianego niemowlaka. Warto jednak pamiętać, że nasączone chusteczki nie są produktem tylko dla dzieci. Takie stwierdzenie może rodzić pytanie – co zatem rozróżnia poszczególne rodzaje chusteczek?

Odpowiedź na to pytanie zaczniemy od zgłębienia procesu produkcyjnego. Etapu, w którym wszystko się zaczyna. Chusteczki nasączane wytwarzane są z użyciem technologii spunlace parallel lub crosslap. Metody te polegają – w dużym skrócie – na wykorzystaniu strumieni wody lub powietrza pod wysokim ciśnieniem do splątania włókien surowca. Przy powstaniu włókniny nie są potrzebne żadne substancje lub odczynniki – cały proces opiera się jednie na prawach fizycznych. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest wzbogacenie wet wipes o dodatkowe składniki – ich niezwykle chłonna struktura doskonale się do tego nadaje.

Wet wipes Novita

Wet wipes czyli chusteczki nawilżane ich główne zadania to przede wszystkim oczyszczanie i dezynfekcja.

Wet wipes Novita

Jeśli wet wipes przeznaczone są do oczyszczania lub pielęgnacji skóry, przede wszystkim nie powinny jej podrażniać.

Chusteczki dla dzieci czy chusteczki higieniczne?

To, jakie przeznaczenie zostanie przypisane chusteczkom, zależy od producenta. W końcu to on decyduje o tym, jakimi substancjami dodatkowymi powinny zostać nasączone chusteczki. Możliwości są w tej kwestii niemałe. Trudno jest wskazać „zakazane składniki”, ponieważ wszystko zależy od przeznaczenia wet wipes. Jeśli będą wykorzystywane do pielęgnacji skóry niemowląt, zmywania makijażu czy higieny intymnej, warto unikać produktów z alkoholem. Oczywiście ważny jest tutaj rodzaj wykorzystanego alkoholu oraz jego ilość – zbyt duże stężenie może powodować podrażnienia i przesuszenie skóry. Dodatek alkoholu jest natomiast przydatny w przypadku chusteczek do czyszczenia powierzchni, np. szkła. Podobnie w kwestii środków odkażających – choć alkohol nie jest w tym przypadku niezbędny, ponieważ istnieje wiele alternatyw o lepszych właściwościach dezynfekujących, to niekiedy stanowi składnik, którym nierzadko wzbogacane są wet wipes.

Najlepsze wet wipes

Wet wipes powinny przede wszystkim oczyszczać, niezależnie czy są przeznaczone do przecierania szkła, pielęgnacji skóry niemowlaka czy zmywania makijażu. Coraz częściej produkuje się również chusteczki służące do dezynfekcji. Wysoka jakość pozwala na efektywne pozbycie się zabrudzeń bez ryzyka rozerwania włókniny. Jeśli wet wipes przeznaczone są do oczyszczania lub pielęgnacji skóry, przede wszystkim nie powinny jej podrażniać. W tym kontekście warto zaznaczyć, że technologia spunlace crosslap pozwala wyprodukować włókninę o właściwościach antyalergicznych, która nie powinna powodować reakcji alergicznych.

Dobre chusteczki – mimo nasączenia ich dodatkowymi substancjami – częściowo zachowują swoją chłonność i pozwalają pozbyć się nadmiaru płynów. Ważne jest, aby wykonane były z odpowiedniego materiału oraz nasączone wysokiej jakości substancjami tak, aby skutecznie wypełniać swoje zadanie.

Wet wipes Novita

Wet wipes nasączone dodatkowymi substancjami mogą pełnić rolę skutecznej dezynfekcji lub mogą służyć do oczyszczania powierzchni.