Włókniny spunlace
Włókniny spunlace to doskonały przykład na to, że jedna włóknina może mieć wiele zastosowań. Choć stwierdzenie „jedna włóknina” może zostać odebrane jako niemałe uproszczenie, nie da się zaprzeczyć, że są one materiałem niezwykle wszechstronnym. Ponadprzeciętnie szerokie spektrum zastosowań sprawia, że włókniny wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłu.
Różne rodzaje włóknin spunlace
Niemal każdego dnia można natknąć się na produkty wykonane przy użyciu technologii spunlace. Tym, co rozróżnia poszczególne typy włókniny, jest sposób produkcji i parametry produktu. Każdy rodzaj ma odmienną gęstość, grubość i właściwości.
Podstawowe rodzaje włóknin spunlace to parallel i crosslap. Do wytwarzania obu typów nie są używane środki chemiczne – pożądany efekt otrzymuje się poprzez wykorzystanie powietrza lub wody pod wysokim ciśnieniem. Spunlacing, zwany również hydroentanglementem, jest procesem polegającym na wiązaniu mokrych lub suchych wstęg włóknistych poprzez ich zgrzeblenie lub układanie na sucho, bądź mokro. Wysokociśnieniowe strugi wielokrotnie przebijają włókna, powodując ich splątanie. W zależności od oczekiwanych rezultatów, wybieramy odpowiednią technologię – igłowanie równoległe lub krzyżowe.