Włókniny spunlace

Włókniny spunlace to doskonały przykład na to, że jedna włóknina może mieć wiele zastosowań. Choć stwierdzenie „jedna włóknina” może zostać odebrane jako niemałe uproszczenie, nie da się zaprzeczyć, że są one materiałem niezwykle wszechstronnym. Ponadprzeciętnie szerokie spektrum zastosowań sprawia, że włókniny wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłu.

Różne rodzaje włóknin spunlace

Niemal każdego dnia można natknąć się na produkty wykonane przy użyciu technologii spunlace. Tym, co rozróżnia poszczególne typy włókniny, jest sposób produkcji i parametry produktu. Każdy rodzaj ma odmienną gęstość, grubość i właściwości.

Podstawowe rodzaje włóknin spunlace to parallel i crosslap. Do wytwarzania obu typów nie są używane środki chemiczne – pożądany efekt otrzymuje się poprzez wykorzystanie powietrza lub wody pod wysokim ciśnieniem. Spunlacing, zwany również hydroentanglementem, jest procesem polegającym na wiązaniu mokrych lub suchych wstęg włóknistych poprzez ich zgrzeblenie lub układanie na sucho, bądź mokro. Wysokociśnieniowe strugi wielokrotnie przebijają włókna, powodując ich splątanie. W zależności od oczekiwanych rezultatów, wybieramy odpowiednią technologię – igłowanie równoległe lub krzyżowe.

Włókniny spunlace Novita

Włókniny spunlace to technologie parallel i crosslap stosowane w wielu dziedzinach przemysłu.

Włókniny spunlace Novita

Technologia włóknin spunlance korzysta z właściwości wody i powietrza.

Spunlace jedna włóknina wiele zastosowań

Spunlancing parallel lub crosslap – bo tak fachowo nazywają się wspomniane powyżej techniki, pozwalają wytworzyć podobne, aczkolwiek różniące się od siebie włókniny. W zależności od tego, do produkcji jakich przedmiotów posłużą, dobieramy odpowiednią technologię. Warto pamiętać, niezależnie od tego, w jaki sposób zostaną ułożone włókna, oba wyroby mają dość podobne charakterystyki. Choć crosslap zapewnia większą wytrzymałość i odporność na rozciąganie (do tego są niedrażniące i antyalergiczne), Parallel może się pochwalić równie zadowalającymi parametrami. Obie technologie pozwalają na wyprodukowanie włóknin chłonnych, miękkich, elastycznych i wydajnych.

Dzięki sposobowi przetwarzania włókna nie tracą swoich pierwotnych właściwości. Technologia włóknin spunlance korzysta jedynie z właściwości wody i powietrza. Są wiązane mechanicznie, dzięki znajomości zasad hydrodynamicznych. Do wytwarzania nie zostają wykorzystane żadne dodatkowe środki chemiczne.

Chusteczki, maseczki i odzież

Lista rzeczy, które można wyprodukować z użyciem włóknin spunlace, jest bardzo długa. W zależności od rodzaju wykorzystanej włókniny, produkt może mieć różne zastosowania. Najczęściej włókniny spunlace spotykane są w produktach higienicznych i kosmetycznych, takich jak chusteczki nawilżane – kosmetyczne, do demakijażu, higieniczne czy do pielęgnacji niemowląt. Do tych celów najczęściej wykorzystuje się technologię parallel, tworząc tym samym włókninę, która doskonale nadaje się do nasączenia środkiem kosmetycznym lub pielęgnującym. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie włóknin, które coraz częściej używane są również w produkcji akcesoriów do sprzątania i dezynfekcji.

Pozwalająca na wytwarzanie nieco bardziej wytrzymałych wyrobów, technologia crosslap, służy do produkcji włóknin, z których później wytwarzane są akcesoria sanitarne, np. pościel jednorazowa, podkłady, opatrunki, gaza czy bandaże.

Włókniny spunlace Novita

Najczęściej włókniny spunlace spotykane są w produktach higienicznych i kosmetycznych, takich jak chusteczki nawilżane – kosmetyczne, do demakijażu, higieniczne czy do pielęgnacji niemowląt.