Włókniny odzieżowe

W 2019 roku przemysł odzieżowy wygenerował przychody na poziomie 2,5 biliona dolarów. Jest jednak coś, bez czego nie mogłoby się to stać. Podstawą funkcjonowania tego supergiganta są różnorodne materiały, tkaniny i włókniny – bez nich niemożliwe byłoby wyprodukowanie ani jednej sukienki, spodni, kurtki czy nawet skarpetki.

Z zadowoleniem dokładamy swoją własną cegiełkę do branży modowej, produkując wysokiej jakości włókniny odzieżowe. Najczęściej stosowaną przez nas metodą wytwarzania wyrobów włókienniczych używanych w celu produkcji odzieży jest neddlepunch. Technologia ta jest dość prosta – luźne włókna nakłuwane są licznymi igłami umieszczonymi na listwie, wskutek czego następuje ich splątanie.

Włókniny odzieżowe Novita

Produkujemy wysokiej jakości włókniny odzieżowe w technologii neddlepunch.

Włókniny odzieżowe Novita

Dzięki różnorodnym właściwościom włókniny odzieżowe mogą być wykorzystywane do wytwarzania różnych elementów garderoby.

Wytrzymałe i plastyczne

Produkowana współcześnie odzież jest niezwykle różnorodna, podobnie jak wykorzystywane w tym celu włókniny odzieżowe, które wytwarzane są z poliestru, polipropylenu, bikomponentu i wiskozy. W tym celu może zostać użyty również surowiec z recyklingu lub z mieszanek różnych rodzajów włóknin.

I choć cechy włókniny zależą od materiału surowcowego oraz zastosowanych podczas igłowania parametrów, a także dodatkowych substancji pokrywających, można wskazać kilka wspólnych właściwości dla tego wyrobu. Włókniny odzieżowe są przede wszystkim bardzo wytrzymałe, odporne na przetarcia i podatne na wszelkiego rodzaju modyfikacje i wykańczania – a tych możliwych jest wiele. Odpowiedni sposób produkcji, dodatek past lub innych substancji może nadać włókninie odzieżowej właściwości termoizolacyjne, a nawet ognioodporne.

Marynarka, koszula i ciepły płaszcz

Włókniny odzieżowe można znaleźć w różnych elementach garderoby. Najczęściej służą do produkcji wkładów barkowych (jako filc podkołnierzowy) czy filcowe dodatki odzieżowe oraz nośnik sztucznej skóry. Włókniny odzieżowe mogą posłużyć również do produkcji wkładek, kamizelek, rękawic, a także kapeluszy. Nie są to jednak ich jedyne zastosowania, ponieważ wyrób ten jest chętnie wybierany podczas produkcji odzieży jako materiał usztywniający, ocieplający i wypełniający.

Dzięki różnorodnym właściwościom włókniny odzieżowe mogą być wykorzystywane do wytwarzania różnych elementów garderoby. Właściwości termoizolacyjne pozwalają na użycie ich do szycia ciepłych ubrań – odzieży wierzchniej (kurtki, płaszcze), rekreacyjnej czy kombinezonów. Te same cechy w połączeniu z dobrą przepuszczalnością powietrza i chłonnością sprawiają, że włókniny odzieżowe znajdują zastosowanie również w produkcji ubrań sportowych, w szczególności nakryć wierzchnich. Dzięki wysokiej wytrzymałości, a także odporności na uszkodzenia, z wyrobów włókienniczych wytwarza się ubrania przemysłowe, a nawet śpiwory.

Oczywiście włókniny mogą znaleźć zastosowanie również w branży powiązanej nie z przemysłem odzieżowym, a z obuwniczym. Wiele elementów butów wytwarzane jest z włóknin, np. wkładki, zapiętki lub wyściółka.