Włókniny igłowane

Jak powstają ? Świat wyrobów włókienniczych pełen jest materiałów, które różnią się między sobą wykorzystywanym w procesie produkcji surowcem i technologią pozyskiwania. Różne metody i surowce pozwalają uzyskać materiały o odmiennych cechach i przeznaczeniu. Jednym z rodzajów wytwarzanych obecnie na szeroką skalę wyrobów włókienniczych, są włókniny igłowane.

Nazwa włókniny igłowane pochodzi od technologii wykorzystywanej do ich produkcji, która wykorzystuje tendencję włóknin do spilśniania, czyli łączenia się w zbitą masę. Najczęściej stosowaną do tego metodą jest igłowanie, czy też needlepunch, które polega na nakłuwaniu równomiernie rozłożonych, luźnych włókien przy pomocy listwy wyposażonej w liczne, specjalistyczne igły. Proces ten zachodzi z dużą prędkością, a rozmieszczone w kilku rzędach igły splatają luźne włókna, tworząc jednorodną i wytrzymałą włókninę.

Włókniny igłowane Novita

Włókniny igłowane charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozerwanie.

Włókniny igłowane Novita

Do produkcji włóknin igłowanych wykorzystuje się m.in. poliester, wiskozę, polipropylen i bikomponent.

Wysoka jakość i wytrzymałość

Technologia produkcji sprawia, że włókniny igłowane charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozerwanie i rozciąganie. Wiemy jednak, że sama technologia to za mało, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby produkty opuszczające mury naszej fabryki cechowały się najwyższą jakością. W tym celu wybieramy jedynie sprawdzone surowce i doglądamy produktu na każdym etapie przetwarzania.

Do produkcji włóknin igłowanych wykorzystuje się m.in. poliester, wiskozę, polipropylen i bikomponent. Możliwe jest również wytwarzanie tego rodzaju wyrobów z włókien naturalnych, np. wełny i sierści zwierząt hodowlanych. Powstały materiał charakteryzuje się nie tylko wysoką wytrzymałością, odpornością na rozrywanie, rozciąganie i uszkodzenia, ale również jednorodnością i podatnością na różnorodne sposoby wykańczania. Włókniny igłowane są również odporne na wysoką temperaturę i mają właściwości wygłuszające. Mogą wykazywać właściwości filtracyjne. Ciekawą i niezwykle przydatną cechą filcu jest higroskopijność, czyli zdolność do pochłaniania wody.

Gdzie można znaleźć włókniny igłowane?

Choć nazwa włókniny igłowane może brzmieć nieco enigmatycznie, są to wyroby wykorzystywane na szeroką skalę. Produkty wykonane z użyciem technologii needlepunch to np. wyroby filcowe, które znajdują zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu. Spotykane są powszechnie w przemyśle odzieżowym, jako usztywniacze, torby, nakrycia głowy, futerały i pokrowce. Włókniny igłowane są również wykorzystywane jako wymienne wkładki do butów, a także elementy konstrukcyjne, takie jak wyściółki, podszewki, zapiętki, cholewki czy podpodeszwy.

Filc okazał się niezastąpiony w przemyśle budowlanym i meblarskim. Włókniny igłowane znajdują zastosowanie przy produkcji membran, a ich wygłuszające właściwości wykorzystywane są w ściankach wygłuszających i panelach ściennych. Niewiele osób wie, że filcu można użyć również jako uszczelki do drzwi lub okien. Występuje także w meblach tapicerowanych i jako materiał obiciowy. Stanowi warstwę izolującą i wygłuszającą w meblach wyposażonych w sprężyny – separuje je od gąbki. Obecnie filc wykorzystywany jest również jako podkładki pod nogi mebli, dzięki czemu zapobiega niszczeniu i rysowaniu się podłogi.

Rosnąca popularność włóknin igłowanych sprawiła, że są one coraz szerzej wykorzystywane. Miękka faktura sprawia, że w sklepach można znaleźć tekstylia ozdobne z filcu. Używany jest często jako materiał dekoracyjny – powstają z niego serwetki, bieżniki i podkładki.

Włókniny igłowane Novita

Włókniny igłowane znajdują także zastosowanie przy produkcji membran, a ich wygłuszające właściwości wykorzystywane są w ściankach wygłuszających i panelach ściennych.