Włókniny

Włókniny to niezwykle zróżnicowany rodzaj wyrobów włókienniczych płaskich. Ich specyfika sprawia, że mogą być wykorzystywane do wielu celów. Wytwarzane są bezpośrednio z luźnych włókien na drodze spilśniania, sklejania, igłowania lub przeszywania. Co ważne, włókniny są wyrobem nietkanym. Jak więc powstają? Obecnie prym wiodą trzy sposoby produkowania włóknin, a są to: igłowanie i spunlace z wykorzystaniem wody lub powietrza.

Pierwsza, a zarazem najstarsza metoda, opiera się na pokryciu równomiernej warstwy włókna klejem i sprasowaniu jej poprzez ściskanie między walcami lub na bardzo szybkim przeigłowaniu włókien za pomocą igieł zamontowanych na listwach. Spunlace z wykorzystaniem wody znany jest również jako aqua-jet i polega na splątaniu luźnych włókien surowca przy pomocy strumieni wody o wysokim ciśnieniu. Na podobnej zasadzie działa airlaying, z tą różnicą, że zamiast wody wykorzystywane jest powietrze. Włókniną, która najczęściej powstaje w wyniku igłowania jest filc, natomiast technologia spunlace daje możliwość wyprodukowania dwóch rodzajów wyrobów włókienniczych, w zależności od ułożenia włókien. W wyniku metody spulance crosslap otrzymujemy włókninę o krzyżowym układzie, natomiast spulance parallel pozwala uzyskać produkt o równoległym ułożeniu włókien.

Włókniny Novita

Włókniny mogą być bardzo różnorodne wiele zależy od zastosowanego procesu technologicznego oraz surowca.

Włókniny Novita

Włókniny mogą mieć różnorodną strukturę i teksturę, a w zależności od zapotrzebowania są elastyczne i rozciągliwe lub sztywne, porowate lub miękkie, drapowane lub gładkie, przepuszczalne i oddychające lub nieprzepuszczalne.

Od miękkich chusteczek, aż po szorstki filc

Struktura i tekstura włóknin może być niezwykle różnorodna, a wszystko zależy od zastosowanej w procesie produkcji technologii oraz surowca, z którego wytwarzany jest wyrób włókienniczy. Mając na uwadze powyższe parametry, łatwo zauważyć jak szeroki przekrój różnorodnych wyrobów można uzyskać. Większość włóknin charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, antystatycznością i chłonnością. Są podatne na formowanie i barwienie oraz nadają się do zszywania, prania, sterylizacji, prasowania i wszelkich obróbek, np. składania i klejenia.

Włókniny mogą mieć różnorodną strukturę i teksturę, a w zależności od zapotrzebowania są elastyczne i rozciągliwe lub sztywne, porowate lub miękkie, drapowane lub gładkie, przepuszczalne i oddychające lub nieprzepuszczalne. Większość produkowanych włóknin nie podrażnia skóry i charakteryzuje się antystatycznością. Są trwałe, a w zależności od rodzaju mogą posiadać właściwości tłumiące i być odporne na różnorodne czynniki, np. rozdarcia, odbarwienia, zagniecenia, ścieranie, gnicie i pleśń, ogień, wodę, a nawet stanowić barierę dla bakterii. Niektóre z włóknin są również biodegradowalne.

Szerokie pole zastosowań

Włókniny są spotykane w niemal każdej gałęzi gospodarki i przemysłu – wystarczy spojrzeć na ich charakterystykę, a z łatwością można dostrzec, jak uniwersalnym są wyrobem. Możliwość tak dużego dostosowywania właściwości produktu do zapotrzebowania sprawia, że włókniny są niezwykle szeroko wykorzystywane. Wykonane z nich produkty lub półprodukty można znaleźć w przemyśle odzieżowym, obuwniczym, budowlanym, samochodowym czy medycznym.

Aby lepiej zdać sobie sprawę z uniwersalności i wszechobecności włóknin, warto rozejrzeć się po sklepowych półkach. Wiele jednorazowych produktów, takich jak środki menstruacyjne (tampony, podpaski, wkładki), maseczki, podkłady, pościel, medyczne stroje ochronne są wykonane z włókniny powstałej dzięki technologii spunlace. Te włókniny ze względu na wysoką chłonność są używane również do produkcji chusteczek nawilżanych, czy to kosmetycznych i pielęgnacyjnych, czy antybakteryjnych i czyszczących.

Do innych celów stosuje się pozyskany dzięki technologii igłowania niezwykle wytrzymały filc. Jest chętnie wykorzystywany w przemyśle odzieżowym i obuwniczym. Służy do produkcji cholewek, wkładek i ocieplenia do butów, filcu podkołnierzykowego, wkładów barkowych, a także jako podkładki do mebli czy mechaniczne, termiczne i akustyczne warstwy izolujące. Niekiedy filc znajduje zastosowanie w produkcji wkładek filtracyjnych, pokrowców i okładzin. Tę włókninę można również znaleźć w okleinach kolumn głośnikowych.

Włókniny Novita

Włókniny ze względu na wysoką chłonność są używane również do produkcji chusteczek nawilżanych, czy to kosmetycznych i pielęgnacyjnych, czy antybakteryjnych i czyszczących.

Producent włóknin Novita

Szeroki wybór włóknin, które różnią się sposobem produkcji, grubością i teksturą.

 

Producent włóknin

Wybór wykonawcy usługi lub dostawcy towaru wiąże się z dużym stresem, wielogodzinnymi analizami i porównywaniem ofert. Podejmowaniu decyzji często towarzyszy niepewność i liczne wątpliwości – nic dziwnego, w końcu od kompetencji producenta zależy powodzenie transakcji. Mając na uwadze wszelkie możliwe zagrożenia i komplikacja, warto nawiązać współpracę ze sprawdzonym i pewnym kontrahentem.

Na włókninach znamy się dobrze

Nasza działalność oparta jest na dwóch filarach – wieloletnim doświadczeniu i nowoczesnych technologiach. Jako producent włóknin, który swój fach zna od podszewki, pragniemy łączyć wiedzę o wyrobach włókienniczych z pojawiającymi się nowinkami technicznymi tak, aby zagwarantować naszym klientom produkty najwyższej jakości.

Doceniamy powierzone nam zaufanie

Wybór firmy, która jak najlepiej wykona powierzone jej zlecenie, jest równoznaczny z udzieleniem wykonawcy ogromnego kredytu zaufania. Jesteśmy świadomi, jak duża wiara pokładana jest w nas i nasze umiejętności, dlatego zawsze dokładamy wszelkich starań, aby stanąć na wysokości zadania i stworzyć dla klientów produkty najwyższej jakości.

Dzięki obszernej wiedzy wiemy, jak stworzyć włókniny, które zadowolą wysokie wymagania naszych kontrahentów. Do wytwarzania wyrobów wybieramy jedynie najlepsze włókna – wierzymy, że stworzenie dobrego produktu, wymaga dobrych surowców.

Co możemy zaoferować?

Oferujemy szeroki wybór dostępnych włóknin, które różnią się między sobą sposobem produkcji, grubością, gęstością i teksturą. Odmienne właściwości włóknin bezpośrednio wpływają na możliwości zastosowania danego materiału. Jako wszechstronny producent włóknin oferujemy naszym klientom różnorodne produkty, m.in. spunlace, crosslap i needlepunch.

 

Będąc producentem włóknin masz gwarancję szerokiego wyboru dostępnych włóknin, które różnią się między sobą sposobem produkcji, grubością, gęstością i teksturą