Spunlace crosslap

Można by stwierdzić, że technologia spunlace crosslap to bliska kuzynka spunlace parallel. W końcu obie działają w podobny sposób. Zatem, co różni pozyskane rodzaje włóknin i jakie znaczenie ma ta rozbieżność w kontekście wykorzystania materiału?

Zarówno technologia spunlace crosslap, jak i parallel opiera się na tzw. spunlacingu, czyli przeplataniu luźnych wstęg włókien z użyciem strumieni wody lub powietrza o wysokim ciśnieniu. Surowiec jest wielokrotnie „bombardowany”, w wyniku czego włókna ulegają splątaniu. Jego sposób jest oczywiście dokładnie zaplanowany. Właśnie tutaj pojawia się różnica między technologiami. Spunlace crosslap polega na krzyżowym układaniu włókien, które gręplowane są pod kątem 90°, a parallel wyróżnia się układem równoległym.

Spunlace crosslap Novita

Spunlace crosslap opiera się na tzw. spunlacingu, czyli przeplataniu luźnych wstęg włókien z użyciem strumieni wody lub powietrza o wysokim ciśnieniu.

Spunlace crosslap Novita

Dzięki technologii spunlace crosslap i krzyżowemu ułożeniu włókien, otrzymywana włóknina jest niezwykle wytrzymała.

Jednorodne i wytrzymałe

Dzięki technologii spunlace crosslap i krzyżowemu ułożeniu włókien, otrzymywana włóknina jest niezwykle wytrzymała, a także odporna na wielokierunkowe rozciąganie przy jednoczesnym zachowaniu miękkości i pozostałych właściwości substratu, który został użyty w procesie produkcyjnym. Do produkcji włókniny wykorzystywane są surowce takie jak poliester, mikrowłókna, wiskoza, poliaktyd czy bicomponent. Rzadziej wykorzystuje się materiały naturalne – wiskozę, konopie, wełnę, bawełnę i włókna węglowe. Połączenie technologii spunlace crosslap i odpowiednich półproduktów pozwala uzyskać włókninę niezwykle chłonną i przepuszczającą parę wodną. Są one bezpieczne dla dzieci i alergików, ponieważ dzięki swoim właściwościom antyalergicznym nie podrażniają delikatnej, skłonnej do reakcji skóry.

Spunlace crosslap króluje wśród produktów jednorazowych

Niezwykłe właściwości włóknin spunlace crosslap wykorzystywane są w świecie kosmetycznym, przemysłowym, mechanicznym, a nawet medycznym. Szczególnie w czasach zwiększonego zapotrzebowania na ochronę przed przenoszeniem patogenów, odpowiednia odzież medyczna przeznaczona dla pracowników ochrony zdrowia jest niezwykle ważna. Spunlace crosslap pozwala wyprodukować włókninę przeznaczoną do ubrań ochronnych i odzieży chirurgicznej – wygodnej, pochłaniającej pot i delikatnej dla skóry. Oprócz tego powstaje również jednorazowa pościel i podkłady. Pod taką postacią można spotkać włókniny w szpitalach.

Spunlace crosslap Novita

Do produkcji włókniny wykorzystywane są surowce takie jak poliester, mikrowłókna, wiskoza, poliaktyd czy bicomponent.

Spunlace crosslap Novita

Spunlace crosslap znajduje zastosowanie w produkcji środków higienicznych i kosmetyków.

Wykorzystywana jest także do produkcji skompresowanych ręczników, które używane są w salonach fryzjerskich oraz stanowią dobrą alternatywę dla ręczników dostępnych np. w pokojach hotelowych. Podobnie jak spunlace parallel, crosslap znajduje zastosowanie w produkcji środków higienicznych i kosmetyków. Nie można również przejść obojętnie obok jednorazowej bielizny – przydatnej w podróży lub podczas połogu. Te wyroby włókiennicze służą także do produkcji różnych rodzajów suchych i nawilżanych chusteczek.

Spunlace crosslap doskonale sprawdza się w tworzeniu wszelkiego rodzaju czyściw, np. przemysłowych, lakierniczych, czy poligraficznych. Dzięki niej tworzy się włókniny służące jako materiały termoizolacyjne, filtry papierosowe, geowłókniny czy materiały wykorzystywane do dekoracji wnętrz. Technologia spunlace crosslap służy również do produkcji włóknin nośnikowych.