Spunlace

Spunlacing (ang. hydroentanglement) jest szeroko wykorzystywanym procesem pozyskiwania włóknin noszących dumną nazwę włóknin spunlace. Surowiec poddawany jest zgrzebleniu (gręplowaniu). Technologia produkcji włóknin spunlace polega na łączeniu, czy też splątaniu włókien przy pomocy wysokiego ciśnienia wody. Inną, choć rzadziej wykorzystywaną nazwą tego procesu jest igłowanie, które lepiej pozwala wyobrazić sobie jak wygląda produkcja włókniny.

W zależności od przeznaczenia materiału, z którego powstanie produkt końcowy, spunlace może być produkowana z różnych surowców. Każdy pozwala uzyskać włókninę o odmiennych właściwościach i przeznaczeniu. Najpopularniejsze z nich to wiskoza i poliester, ale chętnie wykorzystywane są również: mikrowłókna, polipropylen, włókna bicomponentalne oraz poliaktyd.

Spunlace Novita

Włóknina spunlace może być produkowana z różnych surowców, najpopularniejsze z nich to celuloza i poliester.

Spunlace Novita

Włókniny spunlace służą do wytwarzania wielu produktów użytku codziennego.

Jakie są spunlace?

Włókniny spunlace służą do wytwarzania wielu produktów użytku codziennego. Swoją uniwersalność i szeroki wachlarz możliwych zastosowań materiał zawdzięcza posiadanym przez niego właściwościom. Włóknina ta to lekki i miękki materiał o jedwabistej i elastycznej teksturze. Charakteryzuje się wysoką chłonnością, retencyjnością i dobrą przepuszczalnością pary wodnej.

Spunlace charakteryzuje materiały o szerokim spektrum zastosowań.

Niekończąca się lista zastosowań…

Aktualnie dostępnych jest kilka rodzajów spunlace o odmiennych cechach, a co za tym idzie – również zastosowaniu. Różnice między poszczególnymi typami mają swoje źródło w spunlacingu, czyli w procesie produkcji materiału. Możemy wskazać dwie najczęściej spotykane włókniny – spulance parallel i crosslap. Główna różnica między nimi dotyczy sposobu, w jaki układane są włókna. Włóknina parallel powstaje w procesie igłowania, kiedy to włókna pod wpływem wysokiego ciśnienia wody ulegają splątaniu równoległemu. Drugi rodzaj włóknin – spulance crosslap – wytwarzany jest w podobny sposób, jednak w tym przypadku włókna układane są krzyżowo.

Można jednak wskazać kilka najpopularniejszych zastosowań włóknin spunlace. Spunlace parallel wykorzystywana jest w produkcji materiałów przemysłowych, w przemyśle samochodowym, a także w produkcji materiałów jednorazowych – chusteczek higienicznych, akcesoriów do demakijażu czy chusteczek nawilżanych dla niemowląt. Technologia ta znajduje zastosowanie również w wytwarzaniu produktów nasączanych środkami czyszczącymi i dezynfekującymi. Z kolei włókniny spunlace crosslap można spotkać w ściereczkach w tym również w czyściwach przemysłowych, czyściwach lakierniczych i poligraficznych, jednak – jak w przypadku spunlace parallel – służy głównie do produkcji produktów jednorazowych – pościeli, podkłady, medycznej odzieży ochronnej, ręczników.

Spunlace Novita

Spunlace parallel wykorzystywana jest w produkcji materiałów przemysłowych, w przemyśle samochodowym, a także w produkcji materiałów jednorazowych.