Włóknina filtracyjna rodzaje
Włókniny filtracyjne można podzielić między innymi ze względu na rodzaj materiału, z którego je wykonano. Mogą odznaczać się różnymi możliwościami, właściwościami, jak również odpornością na wybrane czynniki. Podczas dobierania włókniny filtracyjnej należy mieć na względzie, aby była ona zrobiona z odpowiedniego surowca, ponieważ ma to znaczenie dla odpowiedniej filtracji.
Producent włóknin filtracyjnych może nam zaoferować produkt wykonany z:
- poliakrylu,
- polipropylenu idealnie filtrującego żrące materiały,
- poliestru, który jest najtańszym, ale trwałym materiałem.
Każde z wymienionych powyżej włókien odznacza się innymi właściwościami. Jednakże przygotowując włókniny filtracyjne producent, może zmienić cechy ich materiału. Dzięki temu zyskują one nie tylko na wytrzymałości, ale też na funkcjonalności. Wzbogacanie materiału odbywa się poprzez dodawanie membran filtracyjnych, mikrowłókien, czy zmianę gramatury.
Gdzie znajdą zastosowanie włókniny filtracyjne?
Przeznaczeniem włóknin filtracyjnych jest zwykle filtracja zgrubna w ogólnych instalacjach wentylacyjnych, sprzęcie, systemach klimatyzacji, fabrykach, biurach czy w budynkach użyteczności publicznej. Włóknina filtracyjna do wentylacji nadaje się idealnie do filtrowania sporej ilości silnie zanieczyszczonego powietrza.
Włókniny filtracyjne są również skutecznym sposobem na ochronę delikatnych części sprzętów w lakierni – zaczynając od ruchomych, precyzyjnych części, a skończywszy na obwodach drukowanych – za sprawą włókniny, cząsteczki zanieczyszczeń, które zostaną skutecznie ,,wyłapane” z powietrza, nie osiądą w newralgicznych punktach. Nieużycie takiego materiału albo zastosowanie nieodpowiedniego może skutkować nieprzewidzianymi awariami i przestojami w pracy działu produkcji.
Szerokie zastosowanie w przemyśle oraz spora przydatność w niewielkich firmach zajmujących się różnymi usługami i produkcją powodują, iż włóknina filtracyjna stanowi jeden z najbardziej popularnych produktów w branży filtracyjnej. Tym bardziej że wystarczy, aby producent włóknin filtracyjnych wzbogacił je o odpowiednie dodatki, aby zmieniły swoje właściwości. Sprawdzą się do zabezpieczenia części klimatyzacji, ruchomych elementów maszyn oraz urządzeń elektronicznych. Można wówczas zyskać pewność, iż cząsteczki zanieczyszczeń nie przedostaną się w niepożądane miejsca.