Filc do lameli

Lamele to elementy dekoracyjne, które dość często wykorzystywane są do aranżacji pomieszczeń. Wykonywane są zazwyczaj z drewna, przybierając formę listew, mocowanych na ścianie obok siebie, z pozostawieniem pomiędzy nimi pustej przestrzeni. Mogą być również wykorzystywane do stworzenia ścianek, oddzielających od siebie części jednego pomieszczenia.

Poza kwestiami dekoracyjnymi lamele często wskazywane są jako ten element aranżacji wnętrz, który jednocześnie może spełniać funkcje wygłuszające. Dodatkowe listwy na ścianie same w sobie już pomagają znacząco zmniejszyć ilość hałasu, przedostającego się przez nie do innych pomieszczeń. Stosuje się również dodatkowe materiały, montowane pod lamelami, aby zwiększyć ten efekt.

Producent włóknin Novita

Co daje stosowanie filcu pod lamele?

Filc pod lamele stosowany jest przede wszystkim w celu wygłuszenia danego pomieszczenia. W zestawieniu z odpowiednio dobranymi lamelami tworzy się niezwykle efektywnie wyglądające panele akustyczne, które jednocześnie doskonale spełniają funkcje elementów wyciszających dane pomieszczenie. Dźwiękochłonne właściwości filcu powodują, że jego warstwa nie musi być gruba, aby uzyskać spodziewany efekt. Lamele na filcu stosuje się w pomieszczeniach takich jak na przykład studia nagrań czy też w celu usunięcia efektów akustycznych w dużych pomieszczeniach.

Doskonale jednak sprawdzą się zarówno w domach, jak i w mieszkaniach. Pozwalają bowiem nie tylko na wygłuszenie dźwięków wydobywających się z danego pomieszczenia, ale również tych, które się do niego przedostają.

 

Jakiej grubości filc pod lamele?

Niezwykle istotnym czynnikiem jest wybranie odpowiedniej grubości filcu, który ma być wykorzystany pod lamele. Niezwykle często wybierany jest filc o grubości 5 lub 7 milimetrów, dający stosunkowo dobre efekty dźwiękochłonne. Jednak dla uzyskania znacznie lepszego efektu można zdecydować się na filc do lameli o grubości 8 milimetrów.

Ważnym parametrem jest także gęstość filcu. Im jest większa, tym filc jest sztywniejszy i dodatkowo znacznie lepiej tłumi dźwięki. Dzięki temu cieńszy filc o dużej gęstości może tłumić dźwięki tak samo dobrze, jak grubszy o mniejszej gęstości. Często grubość filcu dobiera się również do wielkości listew, tworzących lamele.

Kolor filcu – istotny element wykonania

Decydując się na lamele na filcu, trzeba również zwrócić uwagę na jego kolor. Będzie on bowiem widoczny pomiędzy drewnianymi listwami. Najczęściej stosuje się filc pod lamele w kolorze czarnym lub szarym, jednakże bez problemu można go również znaleźć w innych barwach. Niezwykle często lamele wykonuje się tak, aby stanowiły element kontrastowy w stosunku do koloru ścian czy mebli. Nie można zapominać o tym, aby wybierać filc do lameli jak najlepszej jakości, co daje możliwość uzyskania pożądanego efektu wygłuszającego i dekoracyjnego.

Lamele na filcu to doskonały sposób na ozdobę każdego pomieszczenia, a jednocześnie na stworzenie w nim odpowiednich warunków i odpowiedniego wyciszenia.