Filc akustyczny

Filc akustyczny to materiał wykorzystywany m.in. do wytłumienia dźwięków w samochodach, garażach i budynkach mieszkalnych. Materiał ten charakteryzuje się dużą gęstością i niewielką podatnością na przenikanie drgań. Dzięki temu jest on skutecznym środkiem tłumiącym hałas i to niezależnie od jego zastosowania.

Producent filców akustycznych Novita

Filce akustyczne – czym są?

Filc akustyczny to łatwy w obróbce materiał, który kiedyś był wykorzystywany m.in. do wygłuszania starszych aut. Dziś jego modyfikacje wykorzystuje się m.in. do zastosowań budowlanych.

Co ciekawe, filc jest nawet wykorzystywany do wygłuszania nowoczesnego sprzętu AGD oraz nowych pojazdów. Stosowane dziś odmiany tego materiału mają strukturę kilkuwarstwową, dzięki czemu zyskują dodatkowe właściwości (np. ochrona przed namnażaniem grzybów).

 

Zastosowanie filców akustycznych w budownictwie

W branży budowlanej filc akustyczny jest wykorzystywany najczęściej do pokrywania ścian i stropów.

Dzięki niemu:

  • wzrasta komfort przebywania w określonym pomieszczeniu,
  • poprawiają się właściwości akustyczne,
  • dźwięk jest tłumiony obustronnie, to jest z zewnątrz i do wewnątrz.

Niektóre odmiany filców mają jedną ze stron pokrytą warstwą samoprzylepną, dzięki czemu ich montaż na przegrodzie ściennej jest znacznie prostszy. Produkt można również wykorzystywać do wielu innych zastosowań, w tym jako element akustyczny kolumn głośnikowych.

Filce akustyczne – technologia produkcji

Filc akustyczny to rodzaj włókniny, który powstaje w technologii Needlepunch. Polega ona na mechanicznym łączeniu ze sobą włókien za pomocą nakłuwania igłami o odpowiedniej grubości i długości. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskana włóknina zyskuje bardzo ciekawe właściwości fizyczne, w tym:

  • wysoki poziom izolacji akustycznej,
  • dużą wytrzymałość fizyczną (zwłaszcza na rozrywanie),
  • jednorodną strukturę o podwyższonej gęstości.

Warto dodać, że dzięki swym właściwościom filc akustyczny na ścianę wykazuje również właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że można go wykorzystać jako dodatkową warstwę chroniącą przed przenikaniem ciepła.

Reasumując, filc akustyczny na ścianę to praktyczne rozwiązanie, zwiększające komfort wewnątrz pomieszczenia.