Nasza działalność nie ogranicza się jedynie do terenów Polski – obsługujemy również klientów z innych, odległych krajów. W szerokim świecie włókniny znane są pod angielskim słowem nonwoven, co bezpośrednio nawiązuje do sposobu ich wytwarzania. Wyroby te nie są bowiem tkane, jak wiele innych dostępnych materiałów, a do ich produkcji wykorzystuje się inne techniki.

nonwoven
Nonwoven włókniny o niezwykle zróżnicowanych parametrach i właściwościach. Kolor, gęstość, masa własna, wytrzymałość, rozciągliwość, elastyczność, chłonność, miękkość oraz struktura włókien.

Jak powstają nonwoven?

Wytwarzamy wiele rodzajów włóknin, wykorzystywanych następnie do produkcji różnych przedmiotów. Duże zapotrzebowanie na wyroby o zróżnicowanym przeznaczeniu wymaga indywidualnego dostosowania surowca, parametrów i techniki produkcji.

Działalność naszej fabryki bazuje na trzech technologiach: spunlace parallel, spunlace crosslap i needlepunch. Produktem każdej z nich są włókniny nietkane. Metoda spunlace polega na skierowaniu w stronę luźnych włókien surowca, ułożonych na tkaninie nośnej licznych strumieni wody lub powietrza pod wysokim ciśnieniem. Powoduje to splątanie włókien w sposób równoległy lub krzyżowy. Natomiast needlepunch opiera się na igłowaniu materiału licznymi igłami, które sprawiają, że luźne włókna „zbijają” się w zwarty filc.

Nasze włókniny

Trzy technologie, wiele możliwych ustawień produkcyjnych i różne surowce sprawiają, że możemy wyprodukować włókniny o niezwykle zróżnicowanych parametrach i właściwościach. Odmienny jest nie tylko kolor, ale również gęstość, masa (o długości i szerokości nie wspominając), wytrzymałość, rozciągliwość i elastyczność, chłonność, miękkość czy struktura włókien. Mogą być chociażby niepalne, nieprzepuszczalne dla wody, a przepuszczalne dla powietrza. Niektóre z naszych nonwoven są antyalergiczne, a inne stanowią barierę dla bakterii.